Etykieta

Zasady gry w bilard » Etykieta

Najczęstszymi miejscami do gry w bilard to puby, kawiarnie, hotele, pensjonaty itp. Często oferują nam stoły na żetony. Warto poszukać stołów, które płatne są na godziny i mają wielkość 9 stóp. Jeśli kogoś stać to zachęcam do kupna stołu do domu o ile macie miejsce na taki luksus. Ja mam stół w domu i to naprawdę jest dobre. Nieograniczony czas treningu, kiedy tylko chcę i jak chcę. Można też zaprosić przyjaciół i rodzinę do gry. Dużą satysfakcję sprawia też uczenie gry kogoś. Jeśli ktoś zaczął kochać bilard polecam mu sprawić sobie własny kij. Często w klubach kije są zniszczone, kapki nie nadające się do niczego, kreda "dziadowska". Zachęcam do kupna jakiegoś niedrogiego kija w granicach od 200-2000 zł. Droższe kije różnią się zasadniczo wykończeniem, ciężarem i materiałami. Dlatego nie ma sensu kupowania bardzo drogiego kija. Dla średniego gracza, którego stać wystarczy kij w cenie 1000-2000 zł. Są to najczęściej dobrej jakości kije, którymi można grać znacznie skuteczniej.

Jakie są zasady zachowania się przy stole?

1. Nie komentujmy gry przeciwnika. Bardzo to denerwuje i sprawia, że gra nie toczy się w miłej atmosferze. Dobrze też nie komentować gry zwłaszcza początkujących, chyba, że są to osoby, które chcą się nauczyć gry.
2. Nie pal papierosów nad stołem. Dym papierosowy może przeszkadzać przeciwnikowi w grze oraz popiół z papierosa może spaść na sukno.
3. Na stole i bandach nie stawiaj napojów, jedzenia lub czegokolwiek innego jak kreda.
4. Pamiętajmy, że bilard to sport dla dżentelmenów. Jeśli komuś przeszkodziliśmy w uderzeniu należy przeprosić. Jeśli ktoś prosi o ułatwienie gry poprzez przesunięcie się, powinniśmy spełnić prośbę.
5. Starajmy się nie siadać na stole, leżeć na nim, a najbardziej nie wybaczalne jest kładzenie butów. Pamiętajmy też
o zasadzie, że przynajmniej jedna stopa musi mieć kontakt z podłożem.
6. Używając przyrządów pomocniczych należy je odkładać na swoje miejsce. Przeciwnik też może chcieć z nich skorzystać
i należy mu ułatwić dostęp do nich.
7. Po nieudanym zagraniu nie wypada krzyczeć ze złości, komentować głośno, używać wulgarnych słów itp.
8. Kredę stawiajmy w miejscu dostępnym dla przeciwnika.
9. Bądźmy kulturalni. Podajmy sobie ręce przed grą i po grze nawet po przegranej. Jest to dobry, sportowy gest.
10. Za dobre zagrania twoje, przeciwnika lub innego gracza nie klaszcze się w ręce, tylko pstryka się palcami. To typowy gest w bilardowym światku.
11. W przypadku gry bez sędziego w dobrym zwyczaju jest wyjąć bilę białą z łuzy w przypadku faulu i podać ją przeciwnikowi. Podobnie powinno się postępować po każdym faulu. Po skończeniu partii nie zależnie od tego kto wygrał powinno się pomóc przeciwnikowi wyjmować bile z łuz
 

źródło: www.bilardpl.net

Facebook